امروز پنج شنبه, ۲۳ آبان , ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۳:۰۰
 
دسته بندی: اخبار, برنامه های تخصصی, دره نوردی»»» نوشته شده توسط : روابط عمومی
 |  ۷/ بهمن/ ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  |   دیدگاه ها: بدون دیدگاه
171 بازدید

حضور در دوره مقدماتی دره نوردی برای اولین بار در لارستان

حضور دو نفر از دره نوردان لارستانی برای اولین بار به نامهای علمدار شفیعی و رسول الهی در دوره دره نوردی را به مدت سه روز به دعوت کار گروه دره نوردی فدراسیون کوهنوردی و استان هرمزگان بر روی دیواره کوه گنو با موفقیت به اتمام و مجوز ورود به مرحله پیشرفته دره نوردی را دریافت نمودند. علمدار شفیعی گفت: برگزاری این دوره بر عهده استاد حسین الوندی مدرس فدراسیون و رضا افضل مربی فدراسیون بوده است.ظرفیت این دوره هشت نفر که از لارستان دونفر شرکت داشتند.

در روز آخر..دره سیاه در کوه گنو ایمن سازی و آموزشی شد…این دره ۱۵ فرود….عبور از حوضچه های آب…تراورس….که بلند ترین فرود ۴۰ متر می باشد.

دره نوردی به پیمایش تمام یا قسمتی از یک یا چند دره در قسمت خط القعر کوه را گویند این  ورزش ورزشهای دیگری از قبیل پیاده نوردی ، سنگ نوردی ، پرش ، فرود و شنا و حتی قایق سواری را در بر می گیرد. در بسیاری از مواقع به خاطروجود دیواره های سنگی در طرفین رودخانه، تیمهایی که به دره وارد می شوند راهی بجز پیمایش مسیر دره تا انتها ندارند. و بسیار دیده شده در اینگونه دره‌ها به علت محدود بودن فضای باز بالای سربه و خاطر عمیق بودن دره و یا وجود انبوه درختان دستگاه های ردیابی GPS  از نشان دادن دقیق مکان باز مانده اند . با توجه به موارد فوق و همچنین جذابیتهای بسیار و هیجان نشاطی که غالبا” تیمهای پیمایش کننده را در بر می گیرد این نوع فعالیتهای ماجراجویانه می‌توانند بسیار خطرناک و پر حادثه شوند. لذا کسب مهارت ، فنون و آشنایی با مبانی تئوری و عملی این رشته بسیار حیاتی است و به همین منظور به تازگی دوره کارآموزی دره نوردی به دوره های کارآموزی فدراسیون اضافه گردیده است .


سرفصل های آموزشی دوره شامل :

آموزش عملی شامل :

انواع روش های پرتاب کردن طناب, انواع روش های جمع کردن طناب,Lowering – سیستم, انواع حالت های فرود با ابزار هشت, نحوه فرود رفتن و استایل فرود, جهت یا مسیر فرود, استفاده از گره های اصطکاکی جهت فرود روش بالای ابزار و روش پایین ابزار, فرود با گره حمایت, انواع حالت های قفل کردن ابزار هشت, نحوه قفل کردن یک ابزار فرود شاخک دار,نحوه اضافه کردن اصطکاک هنگام فرود با هر دو نوع ابزار هشت ساده و هشت شاخکک دار, انواع حالت های کنترل سایش طناب هنگام فرود, انواع حالت های دست به سنگ هنگام پایین آمدن و انواع حمایت کردن ها در دست به سنگ ها, صعود مسیرهای تنوره ای و انواع تلاش های دو طرفه,عبور از گره هنگام فرود,نحوه صعود با کرول و یومار (یا سایر ابزارهای صعود) روی تک رشته طناب و جفت رشته طناب,عبور از گره هنگام صعود,صعود با ابزار فرود و یک گره قفل شونده, نحوه تعویض صعود به فرود,عبور از ریبیلی هنگام صعود و فرود , عبور از دیوییشن هنگام صعود و فرود, صعود و فرود از طناب راهنما, ادامه آموزش و تمرین گره , کوبیدن چند رول و ایجاد یک مسیر تراورس که شامل بخش های شیب دار و افقی و معلق شیبدار که در ابتدا یک فرود سپس عبور از ریبیلی وگذر از انواع تراورس شیب دار ،ساده ومعلق و در انتها نیز یک فرود معلق..


آموزش تئوری شامل :

ادامه درجه سختی ها, اخلاق دره نوردی,علائم و کد های شنیداری گفتاری و دیداری, کوله پشتی دره نوردی, کفش دره نوردی, پوشاک دره نوردی, هدلامپ و دستکش و زیرانداز مناسب دره ,پتوی نجات , سوت و کیت بقا, Dry bag , PFD, عینک شنا و چاقو و کیت کمک های اولیه, هارنس, ابزار فرود , ابزار صعود, طنابچه پروسیک ,اتصالات ,کلاه کاسکت , طناب و کیسه طناب و کیت رول کوبی , شنا در آب آرام, پرش در آب, سرسره, عکس های هواییی ونقشه های توپوگرافی, هواشناسی,گزارش نویسی,نقشه برداری, فاکتور سقوط, غرقاب,Hand line,خطرات دره,,سیلاب ها,حمایت ها,حمایت ها در فرودآمار بازدید:

بازدید امروز: 0 بازدید

بازدید دیروز: 14 بازدید

بازدید کل : 80381 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

تمامی حقوق این سایت متعلق به انجمن غار و گروه کوهنوردی پردیس لارستان می باشد.

DESIGNED BY Z.KHORAMBAKHT