امروز پنج شنبه, ۲۳ آبان , ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۵:۴۳
 
دسته بندی: مقالات»»» نوشته شده توسط : روابط عمومی
 |  ۸/ دی/ ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
  |   دیدگاه ها: بدون دیدگاه
441 بازدید

کوه شب در اصل به معنای شوق است.

کوه شب در اصل به معنای کوه شوق می باشد در برخی از سایتها نظرات شخصی و بی پای اساسی در مورد این کوه گفته شده است که این کوه به دلیل صعودبه قله در هنگام بازگشت از قله به شب می خوریم کوه شب نامیده اند که اصلا اعتباری ندارد و در جامعه پژوهش قابل رد شدن است.

لذا  در یک کار تحقیقی که توسط علمدار شفیعی به همراه علی راستی و سرکار خانم رضیه نوروزی در روستای هرمود عباسی با حضور دو تن از میر اشکالان (شکارچیان ماهر ) دراین منطقه  با حضور شیخ علی اژدری از معتمدین هرمود انجام شد.

کوه شب بیشترین زیبایی آن به طرف شرق یعنی روستای زاهد محمود است که با توجه به دره های وسیع و  خوش چرا برای دامداری، تنگه هایی با دیواره های بلند به دور از نور خورشید محل مناسبی برای زندگی در  دوران باستان بوده است.

لذا با توجه به این که گبر ها( انسان های باستان  ) در این دره ها از این درختان با تنه های بزرگ برای خانه سازی ،آتش ،زغال ، کوره از آنها استفاده می کردند. باباعلی زاهدی از کسانی که اکنون سن او به بیش از ۷۰ سال می رسد در مورد حمل چوب این درختان برای خانه سازی در زمان پدرش می گوید که چقدر طاقت فرسا بوده است .

لذا کوه شوق از یک طرف برای دامداران و از طرفی دیگر برای اهالی روستا مقدس شمرده می شد که نمی توانستن از کنار این کوه دل بکنند.

دره هایی زیبا و پر نعمتی همچون تنگ مادون ، تنگ لوخور، تنگ خوش، تنگه زندوی، رویای یک زندگی خود کفا را در آن زمان برای گبر نشینان به وجود آورده بود.

پس کوه شب برگرفته از شوق است که شغل انسان های آن زمان دامداری و کشاورزی بوده است.آمار بازدید:

بازدید امروز: 0 بازدید

بازدید دیروز: 14 بازدید

بازدید کل : 80381 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

تمامی حقوق این سایت متعلق به انجمن غار و گروه کوهنوردی پردیس لارستان می باشد.

DESIGNED BY Z.KHORAMBAKHT