امروز پنج شنبه, ۲۳ آبان , ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۵:۳۰
 
دسته بندی: اخبار, برنامه های تخصصی, به روایت تصویر»»» نوشته شده توسط : روابط عمومی
 |  ۴/ مهر/ ۱۳۹۷ - ۹:۴۸
  |   دیدگاه ها: بدون دیدگاه
493 بازدید

پیمایش دره الیت سخت ترین دره ایران

در تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۹۷ سه نفر از اعضای گروه پردیس و انجمن غار نوردی  لارستان بنام های عاطفه شفیعی،رسول الهی و به سرپرستی علمدار شفیعی برای اولین بار از لارستان سخت ترین دره آبی هیدرولیکی ایران بنام الیت را با موفقیت پیمایش نمودند.

علمدار شفیعی گفت:یکی از دستاوردهای برگزاری دوره دره پیمایی که برای اولین بار با حضور این افراد در لارستان برگزار گردید دانش افزایی و پیمایش دره های پرچالش و درگیری  با آب های خروشان بوده است.تیم تخصصی دره نوردی ارویکا با دعوت از دره نوردانی از لار،شیراز،خراسان رضوی،مهاباد،تهران،کرج،بهبهان،چهارمحال بختیاری گرد هم آمدند تا در این کارگاه آموزشی آخرین تکنیک ها و  بروزترین ابزار ها و سیستم طناب گذاری ها را باهم به اشتراک بگذارند.

الیت نام  دره ای است دراستان مازندران ,شهرستان چالوس , روستای الیت که به علت مجاورت با این روستا این نام را گرفته است. برای رسیدن به دره از روستا به ۳۰ دقیقه زمان نیاز می باشد.  این دره دارای  ۸۰۵ متر طول و و درجه سختی  ۳C4XIII می باشد . ارتفاع ورودی دره ۱۹۸۲ متر و ارتفاع خروجی آن ۱۷۸۲ متر می باشد.کارگاه های این دره, طبیعی (بلوک سنگ و شکاف) و مصنوعی (رول بولت) می باشند. این دره دارای ۱۲ فرود و ۷ پرش می باشد و بلندترین آبشار آن ۴۳ متر طول دارد.بلندترین پرش نیز ۱ متر می باشد.  جریانهاي آبی این تنگ در کلاس آبی ۴ میباشد و فوق العاده خطرناك است. پس در صورت عدم آشنائی و تجربه با جریانهاي آبی پائین تر از ورود به دره جداً خودداري کنید. تا قبل از آبشار اژدها امکان خروج از تنگ وجود دارد پس اگر تیم توان درگیري با جریانهاي آبی را ندارد سریعاً خارج شوید. در فرود پنجم از روي طاقچه حوضچه آب زیرین به شدت خطرناك است. فرود هفتم نفر اول باید توانائی بسیار زیادي داشته باشد و بعد از آن حتماً طناب تیرول استفاده شود چون فشار آب آبشار بسیار خطرناك است.فرود هشتم احتمال پرت شدن از آبشار بعدي بسیار زیاد است پس تا محل امن از حمایت طناب خارج نشوید . تسلط بر تکنیک‌های فرود و آمادگی جسمانی و تسلط مناسب برای مواجهه با جریانهای آبی کلاس ۴  مورد نیاز می باشد.در دره چشمه های آب نوشیدنی وجود دارد و جریان آب دره قابل شرب می باشد.

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

هر که نهایت تلاش خود را برای رسیدن به هدف به کارگیرد ، به تمام خواسته هایش می رسدآمار بازدید:

بازدید امروز: 0 بازدید

بازدید دیروز: 14 بازدید

بازدید کل : 80381 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

تمامی حقوق این سایت متعلق به انجمن غار و گروه کوهنوردی پردیس لارستان می باشد.

DESIGNED BY Z.KHORAMBAKHT