امروز جمعه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۵:۴۷
 
دسته بندی: برنامه های تخصصی, دره نوردی»»» نوشته شده توسط : روابط عمومی
 |  ۲۲/ مرداد/ ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  |   دیدگاه ها: ۲ دیدگاه
395 بازدید

دروه دانش افزایی در دره تامرادی

عنوان: دروه دانش افزایی در دره تامرادی

تاریخ اجرای برنامه:  ۲۹/۰۵/۹۶

سرپرست:علمدار شفیعی

عکاس: زهرا خرمبخت

مسؤل فنی: اکبر شفیعی

گزارش: عاطفه شفیعی

اعضای شرکت کننده:

آقایان:  علمدار شفیعی- اکبر شفیعی- اله کرم پهلوان- علی آفرین- علی اکبر شامحمدی- های کریمی- عبدالرسول الهی- مجید قاسمی مجتبی شکوری

خانم ها: عاطفه شفیعی- فاطمه جعفری- زهرا خرمبخت- زهرا خرمی


 

معرفی منطقه:

روستای تنگ تامرادی از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد است که با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی ۳۰ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی،در ۵۴ کیلومتری جنوب غربی یاسوج قرار دارد. این روستا از اطراف به کوه های زرآور و ساور محدود میگردد.روستای تنگ تامرادی از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد.

شرح گزارش:

طبق برنامه و هماهنگی های انجام شده در ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر دوستان همنورد  در در منزل آقای شفیعی هم ،دور هم جمع شدن و پس از ۲۰ دقیقه سرانجام در ساعت ۴ با مینی بوس آقای ارغوان به سمت سپیدان حرکت کردیم که در انجا نیز  مربیان آقایان سرمست  به ما پیوستن و همگی به سمت یاسوج و دره تامرادی ره سپار شدیم.در طول مسیر به سمت جاده گچساران حرکت کرده و سپس در جاده تابلویی وجود داشته که مسیر جاده دره تامرادی را معین میکرد حدودآ ۷ کیلومتر که وارد جاده مشخص شده شدیم در سمت راست مسیر جاده ای خاکی وجود دارد که در ابتدای جاده آن دیواری سنگ شده قرار دارد و علامت مناسبی برای پیدا کردن جاده میباشد.ساعت ۸:۳۰ بود که کمی جلوتر در جاده خاکی به اتاقکی بلوکی رسیدیم بعد از تعویض لباس و کنترل نکات ایمنی و هماهنگی های لازم و تذکرات مورد نیاز ار طرف سرپرست ساعت ۹:۱۵ به سمت محل ورودی به دره حرکت کردیم و حدوداً ۱۰ دقیقه بعد به ابتدای دره و اولین آبشار رسیدیم.

مباحثی که آقای سرمست جهت  دانش افزایی دره با اعضای گروه  کار شد شامل :

۱- انواع روش های پرتاب کردن طناب

۲- انواع روش های جمع کردن طناب

Lowering 3- سیستم

۴- انواع حالت های فرود با ابزار هشت

۵- نحوه فرود رفتن و استایل فرود

۶- جهت یا مسیر فرود

۷- استفاده از گره های اصطکاکی جهت فرود روش بالای ابزار و روش پایین ابزار

۸- فرود با گره حمایت

۹- انواع حالت های قفل کردن ابزار هشت

۱۰- تمرین گره

۱۱- ابزار دره

آب وارد شده به دره سرد میباشد و هر چقدر که در مسیر پیش روی میکردیم به حجم آن و مقدار سردی آن افزوده میگشت.آبشار اول به صورت سر سره ای ۶-۷ متری میباشد که بعد از سر خوردن از آن وارد حوضچه ای میشویم که در زیر آن قرار دارد. آبشار دوم بلافاصله پس ازحوضچه  قرار دارد که حدوداً ۴ متری میباشد که در فصل مناسب که سطح آب بالا باشد میتوان نیز از این آبشار هم سر خورد و وارد حوضچه زیر آن شد ولی در این فصل به دلیل پایین بودن سطح آب طبق هماهنگی های انجام شده توسط مسؤل فنی و سرپرست قرار شد که آبشار اول را بدون کارگاه ،لیز خورده و برای فرود از آبشار دوم از کارگاه استفاده شود که  برای استقرار کارگاه جهت فرود از درختی بود که در ابتدای مسیر و آبشار اول قرار داشت استفاده شود و با طنابی حدوداً ۵۰ متری گارگاهی بازگشتی آماده شد و طبق برنامه در فضایی کاملا سرشار از هیجان و شادی هر دو آبشار را گذراندیم.

 *

بعد از آبشار دوم و فرود از آن از حوضچه های کوچکی گذشتیم که مکان مناسبی برای گذراندن دقایقی در آن بود.پس از طی کردن کمی از مسیر در طول رودخانه و دره به آبشار سوم رسیدیم که ارتفاعی حدوداً ۶ متری داشت در اینجا سرپرست تصمیم گرفت بچه ها به خواست خود یا از کارگاه بازگشتی که به درختی در بالای آبشار بسته شده بود فرود آیند یا به صورت سر خوردن از آبشار وارد حوضچه زیر آن شوند، که بیشتر بچه ها تصمیم به سر خوردن گرفتن.

 

کمی جلوتر از آبشار سوم حوضچه مناسب و بزرگی و جود داشت که میتوانستیم به راحتی و با آسودگی خاطر درون آن شیرجه زده و از آن حسابی لذت ببریم.

 

آبشار چهارم که مسیر فرود آن s  شکل بود وکارگاه آن درختی بود که در ابتدای مسیر آبشار قرار داشت و لی اگر مقدار آب زیاد بود میتوانستیم از کنار سنگی که در آنجا قرار داشت داخل حوضچه پرید.

 

پس از گذر از آبشار چهارم

 

کمی بعد به آبشار پنجم و آخرین آبشار دره تامرادی رسیدیم که ارتفاعی حدوداً ۲۴ متر داشت.

 

البته برای رسیدن به محل فرود باید کمی از دیواره کنار آبشار بالا میرفتیم و در حدود ۶ متر که به سمت راست تراورس میکردیم به کارگاه فرود میرسیدیم. محل فرود از کنار آبشار بود.

 برای استقرار کارگاه از پلاک و حلقه موجود در سنگ استفاده گردید و کارگاه به صورت یه رشته فرود آماده گردید که سرعت فرود رفتن تیم را افزایش میداد. که لحظاتی به یاد ماندنی برای یکایک دوستان رقم زد. حوضچه آخر بزرگ و عمق مناسبی داشت که میشود دقایقی را در آن با خیال راحت به شنا پرداخت.

 

سرانجام در ساعت ۱ ظهر به انتهای مسیر رسیده که پس از تعویض لباس و صرف ناهار در سپیدان به سمت لار به راه افتادیم.

در آخر با تشکر از آقای سرمست و و همنورد گرامیشون جهت اجرای برنامه ای دقیق و قوی و لذت بخش.

 

.

.*

.*

شادباش، نه یک روز بلکه هزاران سال؛بگذار آوازه شادبودنت چنان در

شهربپیچد که رو سیاه شوند آنان که بر سر غمگین کردنت

شرط بسته اند…

 2 دیدگاه برای “دروه دانش افزایی در دره تامرادی”

  1. بارانا گفت:

    به امیدموفقیتهای روزافزون همنوردان این گروه .واقعا گل کاشتین مثل همیشه.ماشاءالله به تک تک همنوردان پردیس.جاداره بهتون بگم خداقوت ?????

  2. یاس گفت:

    آفرین برهمت بلند شما

آمار بازدید:

بازدید امروز: 7 بازدید

بازدید دیروز: 7 بازدید

بازدید کل : 80395 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

تمامی حقوق این سایت متعلق به انجمن غار و گروه کوهنوردی پردیس لارستان می باشد.

DESIGNED BY Z.KHORAMBAKHT